0
(0)
Välj upp till 2 gratisprover
Barberino's Rakning
Protective Ultra Gliding Pre-Shave Oil
På lager
Artnr.
oder direkt mit
Våra Höjdpunkter
- Förväntad leverans med Post Nordgask 29-10 till duor 30-10
- Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
- Fraktfritt
- Betalningssätt
Produktinformation
beskrivning
Protective Ultra Gliding Pre-Shave Oil
Linje
Rakning
Produktserie
Ansikte
hud
alla hudtyper
Konsistens
Olja
Användningsområde
Ansikte
The Protective Ultra Gliding Pre-Shave Oil från Barberino's är den perfekta förberedelsen för en smidig rakning och lämnar skägget mjukt och följsamt Dess formula kombinerar värdefulla oljor från sötmandel, vetegroddar och oliv med malva, ringblomma och vitamin A och E. Den mjukar upp även de mest oregerliga skäggstråna och skapar en skyddande barriär mellan huden och bladet. Den återfuktar huden och skämmer bort den med lugnande vård.
Högkvalitativ rakolja för en skonsam och bekväm rakning
Protective Ultra Gliding Pre-Shave Oil från Barberino's mjukar upp ostyriga skäggstrån och förbereder huden för rakning. Med sin delikata oljestruktur fungerar den som en skyddande sköld mellan huden och bladet. Den ger ett mjukt skägg och förser huden med rikligt med fukt. Den hjälper också rakbladet att glida lätt över huden. Den är perfekt för män som rakar skägget helt och hållet. Applicera några droppar av oljan på de hudområden som ska rakas och massera in den noggrant. Fortsätt sedan rakningen. Njut av avslappnad hud och en lugnande rakning!Tillämpning
En pre-shave är den perfekta hudvårdsprodukten för att förbereda huden inför rakningen. Innan appliceringen i form av en olja, kräm, lotion eller tunnare formula ska ansiktshuden noggrant rengöras. Särskilt vid våtrakning är det viktigt att mjuka upp skägghåren med en pre-shave, eftersom den underlättar rakningen. Den förebygger även hudirritationer och minimerar risken för skärsår. En pre-shave för torrakning applicerar du helst mot skäggstrånas växtriktning. Då reser sig skäggstråna och produkten kan dra in. Rakapparaten glider sedan i stort sett motståndslöst över huden. Efter våt- eller torrakningen ska självklart en after-shave användas.
Innehåller
Cyclopentasiloxane, Disiloxane, Dimethiconol, Ethylhexyl Dimethyl PABA, Parfum, Argania Spinosa Kernel Oil, Daucus Carota Sativa, Root Extract, Oryza Sativa Bran Oil, Zea Mays Germ Oil, Alpha-Isomethyl Ionone, Citral, Coumarin, EugenoL, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.
Tillverkare
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet












