Flash Sale: Fynda Beauty Deals & upptäck bästsäljare
5
Betyg 5/5 Stjärnor
(1)

Artnr. 976096

THE MERCHANT OF VENICELa FenicePour HommeEau de Parfum Spray

Dela produkt
Våra Höjdpunkter
  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordduor 13-08 till bear 14-08
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover
La Fenice Pour Homme Eau de Parfum Spray från The Merchant of Venice är en karismatisk herrdoft som kombinerar kryddiga toner med uppfriskande aromer.

Äppelblom möter mandarin och peppar

The Merchant of Venice är ett parfymföretag som i mer än ett sekel har skapat dofter som påminner om 1700-talets Venedig. I den då viktigaste hamnmetropolen i Europa möttes köpmän från hela världen och konstnärer njöt av den unika charmen i de kontrasterande kulturerna. Parfymmärkets dofter kombinerar också motsatser och förenar orientaliska med fräscha och kryddiga noter för att skapa förföriska arrangemang. La Fenice Pour Homme Eau de Parfum Spray från The Merchant of Venice är en herrdoft som släpptes 2016 och baseras på en bas av maskulint läder, varmt cederträ och ambra. I den aromatiska hjärtnoten möter väldoftande irisblommor kryddnejlika, basilika och svartpeppar, vilket ger buketten en varmblodig passion. Toppnoten fräschar upp doften och kombinerar juicy mandarinorange med äppelblom och violblad. En exotisk accent läggs också till här, med rökelse som avrundar kompositionen.
  • Toppnot

    Äpple, Mandarin, Rökelse, Viol
  • Mellannot

    Basilika, Iris, Kryddnejlika, Peppar, Plommon
  • Baskaraktär

    Ambra, Ceder, Läder
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray, Pour Homme
  • Linje

    La Fenice
  • Produktserie

    Kollektion
  • doftgrupp

    kryddig, träig
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, LIMONENE, LINALOOL, COUMARIN, GERANIOL, EUGENOL, CITRAL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CITRONELLOL

Våra kunder säger om La Fenice

5,0
Betyg 5/5 Stjärnor
(1)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 780 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Rabatten är direkt avdragen på artikeln och gäller bara på utvalda artiklar. Det behövs ingen kod. Gäller t.o.m.09.08.2026
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.