Prenumerera på vårt nyhetsbrev och spara upp till 150 kr**

Gritti Preludio Eau de Parfum Spray

Gritti - Preludio
Dela produkt

100 ml

22 490,00 kr / 1 l

inkl. moms

2 249,00 kr

På lager

Låga fraktkostnader

Leveransperiod med Post Nord duor 05-11 till bear 06-11

Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar
Preludio Eau de Parfum Spray från Gritti omsluter dig i den uppfriskande doften av vattenmelon och citron, som möter varma träiga toner och mysk.

Aromatisk unisexdoft med en stimulerande rökig underton

Preludio Eau de Parfum Spray från Gritti är en doft som passar män och kvinnor som gillar aromatiska dofter med en uppfriskande toppnot. När parfymen sprayas på avger den först en gnistrande blandning av saftiga citroner, söt vattenmelon och lavendel, som ger en sommrig touch. Hjärtnoten består av varma ackord: Här kombineras träiga noter med tallbark och sandelträ. En lätt tobaksnuans ger kreationen självförtroende och styrka. Basen innehåller ambergris och mysk samt en luftig borage-not. Parfymmärket grundades av Alvise Gritti på 1500-talet och dess formler bygger fortfarande på dess förfäders idéer: Alvise bodde i Venedig, som på den tiden var ett centrum för handelsmän och globetrotters och där influenser från Orienten och Occidenten möttes. Alvise inspirerades av de färgstarka händelserna i sin hemstad och skapade ovanliga doftkreationer med överdådiga buketter som uteslutande tillverkades av högkvalitativa och dyrbara råvaror.
  • Baskaraktär

    Ambra, Mysk
  • Mellannot

    Pinje, Sandelträ, Tobak, Trä
  • Toppnot

    Citron, Lavendel, Vattenmelon
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray
  • Linje

    Preludio
  • Produktserie

    Black Collection
  • Artnr.

    818494
  • doftgrupp

    fougère
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), CITRAL, CITRONELLOL, COUMARIN, LIMONENE, LINALOOL. 80% VOL

Skriv den första recensionen för Preludio

Det här kanske också faller dig i smaken

Fler produkter i denna kategori

parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara upp till 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.2

3 787 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.
***Ingen kontant utbetalning, inget minsta beställningsvärde, ej kombinerbar. Gäller t.o.m. 05.11.2026, gäller ej på presentkort, adventskalendrar, Chanel, Dior, Gold Professional, Iräye, Lernberger Stafsing, Lolavie, Sun Matters, Weleda Cell Longevity, Better World Fragrance House by Drake, ALQÉMI och artiklar som refereras till Lyx eller Hygienbutik. Offentliggörande inte tillåtet.