Layers of Love & Beauty – nu med 22%* rabatt!
5
Betyg 5/5 Stjärnor
(1)
Upptäck märke

Artnr. 995937

Gritti Macramé

Eau de Parfum Spray
Dela produkt
På lager
Artnr.

Våra Höjdpunkter

  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordgask 04-02 till duor 05-02
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover
Macramé Eau de Parfum Spray från Gritti är en sensuell doft för kvinnor med eleganta rosor och saftiga svarta vinbär.

Förförisk doft med orientalisk bas

Familjen Grittis historia började i 1500-talets Venedig: förfadern Alvise tillhörde en gammal dogefamilj vars vapensköld fortfarande pryder märkets dofter idag. Alvise var aristokrat och adelsman och skapade dofter för den italienska aristokratin. Hans parfymer kombinerade de lyxigaste ingredienserna och de mest utsökta kryddorna för att skapa utsökta arrangemang - ett framgångsrecept som hans arvingar fortfarande följer 500 år senare. Varumärket Gritti är fortfarande i familjens händer idag och förtrollar med doftkreationer som påminner om gamla Venedig och väcker de pompösa tiderna till liv igen. Macramé Eau de Parfum Spray har funnits tillgänglig sedan 2018 och är en sensuell, tung doft för kvinnor med en orientalisk underton. Basen består av den lite syrliga doften av exotisk patchouli, som kombineras med attraktiv mysk. I doftens hjärta finns eleganta rosor och saftiga svarta vinbär som på ett skickligt sätt mildrar basens syrlighet. Toppnoten ger friskhet med sitt bergamottackord och erbjuder underbar revitalisering.
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray
  • Linje

    Macramé
  • Produktserie

    White Collection
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), BENZYL ALCOHOL, BENZYL SALICYLATE, CITRONELLOL, GERANIOL, HYDROXYCITRONELLAL, LIMONENE, LINALOOL. 80%vol.

Våra kunder säger om Macramé

5,0
Betyg 5/5 Stjärnor
(1)
Kundomdömen

Schwester ES

Betyg 5/5 Stjärnor

03.10.2018

En behaglig, glad och samtidigt mycket förförisk doft - kort sagt: en ode till sensualitet. Hållbarheten uppfyller också helt mina förväntningar, som det anstår en sådan exklusiv eau de parfum. Förhållandet mellan pris och prestanda är rätt. Jag skulle bära doften om och om igen.

Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.de.

* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 768 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Rabatten är direkt avdragen på artikeln och gäller bara på utvalda artiklar. Det behövs ingen kod. Gäller t.o.m. 31.01.2026
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev