Member Days: -20%* & för PREMIUM 10%³ extra!
Shoppa nu!

Menu

Parfumdreams
5 (4)

Laura Biagiotti Roma UomoGreen Swing Eau de Toilette Spray

share
På lager
Artnr.
Klarna fakturaSwishApplePayMasterCardVisa
  • Köp På Konto
  • Leverans nom 2-3 dagar

Personliga rekommendationer för dig

5,0
5
Kundomdömen

Peter Crowther

11.07.2023

En klassisk italiensk doft, inte lätt att hitta i Storbritannien. Rekommenderar verkligen Laura Biagiotti produkter.

Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.co.uk.

Joni Heavens

14.01.2023

Underbar, diskret träig doft med en ton som påminner om nyklippt grönt gräs. Med en mycket liten sötma för att balansera den. Diskret och fräsch. Jag känner inte till någon jämförbar doft, men den luktar ändå bekant. Perfekt för kontoret eller andra formella tillfällen. Det är inte en prålig doft, inte akvatisk, ingen citron, men ändå fräsch och som sagt träig. Kardemumman är också väldigt lätt att känna och kvitten i öppningen. underbart. Den går lite åt unisex-hållet.

Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.de.

sergio olla

08.06.2022

utmärkt produkt, något lång leveranstid

Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.it.

Alfred Kaufmann

04.04.2022

en underbar, lätt, diskret, fräsch, modern grön doft. Mycket trevlig. Ingen barbershop, och inga sura citrusnoter heller. Inga tallnålar, inga granbarr och ingen ekmossa heller. Vilket jag ser som ett stort plus. Friskheten i Green Swing kommer från aromatiska gröna noter. Tonkabönan ger en lätt sötma för att balansera upp det hela. Men det är inte en söt doft. Kashmirträ, cederträ och vetiver bildar en solid bas. Kardemumma ger en lätt krydda. Violblad, pelargon och kvitten är de gröna noterna. Denna doft kan användas varje dag, även på jobbet, eftersom den är diskret och trevlig. Hållbarheten är normal för en EDT, 5 timmars projektion nära kroppen, ca 1,5 timmar.

Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.de.

* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet

Produktinformation
Toppnot
Bergamott, Kardemumma, Kvitten
Mellannot
Pelargon, Tonkaböna, Viol
Baskaraktär
Ceder, Kaschmirträ, Vetiver
beskrivning
Eau de Toilette Spray, Green Swing
Linje
Roma Uomo
Produktserie
Herrdofter
doftgrupp
blommig, träig
Produkttyp
Flaska
Användningsområde
Kropp
Roma Uomo Green Swing är en fräsch och tidlös doft för män från Laura Biagiotti. Eau de toilette sprayen fängslar med sina fascinerande kontraster och har allt som krävs för att bli en klassiker inom herrdoftsegmentet. Karaktären är blommig och fruktig med en träig ton. Denna herrdoft är absolut förförisk, maskulin och lika elegant som arkitekturen i det klassiska Rom. Roma Uomo Green Swing av Laura Biagiotti är ett statement av maskulinitet, lyx och klass. Den här doften är för män som är maskulina och känslomässiga. Toppnoterna av bergamott, kardemumma och kvitten är det perfekta förspelet. De kompletteras i hjärtnoten av geranium, viol och tonkaböna. Ädel kashmir och frisk vetiver i basnoten ger eau de toilette-sprayen en charmig och långvarig karaktär.

Roma Uomo Green Swing är en herrparfym för män med sex appeal.

Eau de Toilette Spray från Laura Biagiotti är en långvarig doft som är lämplig för hela dagen. Oavsett om det är på kontoret på morgonen eller i sällskap på kvällen: den sticker ut utan att imponera. Den gröna glasflaskan med det vita locket påminner om en klassisk kolonn från antikens Rom. Den symboliserar tradition, elegans och samtidigt friskhet och modernitet.
Tillämpning
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
Innehåller
ALCOHOL DENAT., AQUA (WATER), PARFUM (FRAGRANCE), ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, LIMONENE,
COUMARIN, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE,
LINALOOL, CITRAL.
Varningar
GHS02
Varning Brandfarliga vätskor.

Fara

Mycket brandfarlig vätska och ånga.

Tillverkare
Angelini Beauty S.p.A.
Via Melchiorre Gioia 8, IT-20124 Mailand
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn

Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**

Prisad shopping

Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4

3 503 Värderingar

parfumdreams App

  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store

** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev