Prenumerera på vårt nyhetsbrev och spara upp till 150 kr**
4,6
Betyg 4,58/5 Stjärnor
(12)

GUERLAIN Les Légendaires Insolence Eau de Parfum Spray

Dela produkt
Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar

Som en del av Guerlains legendariska doftkollektion Les Légendaires presenteras Insolence som ett Eau de Parfum med en helt egen karaktär. Den blommig-fruktiga kompositionen är en hyllning till kvinnlig spontanitet och självförtroende. Den inleds med en frisk ton av röda bär, som ackompanjeras av violens pudriga doft. I hjärtnoten utvecklas en blommig bukett av elegant iris och delikat apelsinblom, vilket ger doften en särskild djup. Doftupplevelsen avrundas av en varm och sammetslen bas av tonkaböna, sandelträ och en aning vanilj. Den ikoniska flaskan, designad av George Chevalier, är med sitt lock i form av ett upp och nedvänt hjärta och det mattade glaset i en delikat lila nyans ett konstverk i sig och påminner om art nouveau-stilen.

  • Blommig-fruktig doft med pudriga inslag
  • Komposition av röda bär, viol, iris och tonkaböna
  • En kraftfull och långvarig doftkaraktär
  • Ikonisk flaska i jugendstil med en kork i form av ett ”upp och nedvänt hjärta”
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray, Insolence
  • Linje

    Les Légendaires
  • Produktserie

    Parfymer för kvinnor
  • Artnr.

    170575
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
#06785 INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM (FRAGRANCE) • AQUA (WATER) • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • LINALOOL • ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE • LIMONENE • COUMARIN • BHT • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • BUTYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE • GERANIOL • CITRONELLOL • ISOEUGENOL • CITRAL • CITRIC ACID • METHYL 2-OCTYNOATE • BENZYL BENZOATE • BENZYL SALICYLATE • FARNESOL • BENZYL ALCOHOL • EUGENOL • DISODIUM EDTA • HYDROXYCITRONELLAL • CI 60730 (EXT.VIOLET 2) • CI 14700 (RED 4) • CI 19140 (YELLOW 5)

FLAMMBAR

Våra kunder säger om Les Légendaires

4,6
Betyg 4,58/5 Stjärnor
(12)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 781 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.