Bara under en kort tid: -25%* på Spring Beauty Highlights
3
Betyg 3/5 Stjärnor
(1)
Upptäck märke

Artnr. 59425

Roberto Ugolini Kitten Heel

Eau de Parfum Spray
Dela produkt

Våra Höjdpunkter

  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordgask 06-05 till duor 07-05
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover

Inspirationen till denna eau de parfum kommer från den mellanklackade skon med samma namn, som står för tidlös elegans och bekymmersfri komfort. Roberto Ugolini översätter dessa attribut till en mångfacetterad doftkomposition som harmoniskt kombinerar fruktiga och träiga nyanser. Doften öppnar med en livlig blandning av rosengeranium och exotisk ylang-ylang, tillsammans med fruktiga accenter som påminner om sötman hos persika eller aprikos. När doften utvecklas utvecklas ett varmt, djupt hjärta där bärnsten, sandelträ och patchouli möter den något rökiga aromen av guaiac-trä. Denna komplexa struktur leder slutligen till en mjuk bas av mysk, vanilj och tonkaböna, som ger doften en krämig och långvarig finish. Visuellt återspeglar flaskan det florentinska varumärkets tradition av hantverk. Det slående röda glaset motsvaras av en beige etikett, som pryds av en gyllene kant och varumärkets vapensköld. Ett marmorerat spänne i nyanser av vitt och brunt, som påminner om naturligt horn, och applikationer i läderlook understryker den nära kopplingen till traditionellt skohantverk. Kreationen är tillverkad i Italien och erbjuder en intensiv närvaro med en doftoljekoncentration på 20%.

  • Fruktig-woody
  • Fruktig-woody doftprofil med krämiga accenter
  • Innehåller noter av ylang-ylang, sandelträ, bärnsten och vanilj
  • Hög doftoljekoncentration på 20% för långvarig doft
  • Röd glasflaska med hornliknande lock
  • Unisexdoft, tillverkad i Italien
  • Toppnot

    Frukter, Geranium, Ylang-ylang
  • Mellannot

    Ambra, Guajakträ, Patchouli, Sandelträ
  • Baskaraktär

    Mysk, Tonkaböna, Vanilj
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray
  • Linje

    Kitten Heel
  • Produktserie

    Unisexdofter
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), ALPHA ISOMETHYL IONONE, BENZYL ALCOHOL, BENZYL BENZOATE, BENZYL SALICYLATE, CITRAL, CITRONELLOL, COUMARIN, EUGENOL, GERANIOL, HYDROXYCITRONELLAL, LIMONENE, LINALOOL.

brandfarlig

Våra kunder säger om Kitten Heel

3,0
Betyg 3/5 Stjärnor
(1)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 773 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Rabatten är direkt avdragen på artikeln och gäller bara på utvalda artiklar. Det behövs ingen kod. Gäller t.o.m. 04.05.2026
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev