Beauty Bonus Days: Spara 12%* på nästan ALLT
Shoppa nu

Pierre Guillaume Paris Black Collection Liqueur Charnelle Eau de Parfum Spray

Pierre Guillaume Paris - Black Collection
LYX
Dela produkt

50 ml

28 300,00 kr / 1 l

inkl. moms

1 415,00 kr

På lager

Låga fraktkostnader

Leveransperiod med Post Nord gask 28-10 till duor 29-10

Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar

Inspirerad av de mångfacetterade aromerna hos en fin cognac är Liqueur Charnelle en eau de parfum spray från Black Collection av Pierre Guillaume Paris. Kompositionen tolkar destillatets fem karakteristiska noter på ett olfaktoriskt sätt och kombinerar vanilj, plommon, karamell, apelsin och aprikos för att skapa en harmonisk öppning. Denna bukett kompletteras med blommiga och fruktiga aspekter av torkad lindblomma, viol och pressade druvor. Kryddiga accenter av rosa bär, elemi och svartpeppar ger doften ett speciellt djup, medan en bas av tonkaböna, lätt tobak och pulverformiga träslag ger en sensuell finish. Beroende på bäraren utvecklar doften sin komplexitet på olika sätt, ibland kryddig och träig, ibland präglad av en mild sötma. Dess varma utstrålning gör den till en lämplig följeslagare under höst- och vintermånaderna.

  • Inspirerad av
  • Inspirerad av de karakteristiska smakerna hos en högkvalitativ cognac
  • .
  • En doftkomposition i flera lager med noter av vanilj, plommon, karamell och kryddor.
  • Utvecklas individuellt på huden och avslöjar både kryddigt träiga och mjukt söta aspekter.
  • En del av den exklusiva Black Collection av Pierre Guillaume Paris.
  • Särskilt lämplig för de svalare årstiderna.
    • beskrivning

      Eau de Parfum Spray, Liqueur Charnelle
    • Linje

      Black Collection
    • Produktserie

      Unisexdofter
    • Artnr.

      429077
    Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

    Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

    Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

    Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
    ALCOHOL, PARFUM (FRAGRANCE); AQUA (WATER), LINALOOL, LIMONENE, COUMARIN, EUGENOL, CITRONELLOL, CITRAL, GERANIOL

    Skriv den första recensionen för Black Collection

    Mehr Produkte zu dieser Marke

    parfumdreams
    • Facebook
    • Instagram
    • Tik Tok
    • Youtube
    • Pinterest
    • LinkedIn
    Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
    Prisad shopping
    Trustpilot Trustpilot Score

    Trustscore 4.2

    3 787 Värderingar

    parfumdreams App
    • Parfumdreams auf Google Play
    • Parfumdreams im App Store
    *Ingen kontant utbetalning, inget minsta beställningsvärde, ej kombinerbar. Gäller t.o.m. 23.10.2026, gäller ej på presentkort, adventskalendrar, Chanel, Dior, Gold Professional, Iräye, Lernberger Stafsing, Lolavie, Rituals, Sun Matters, Weleda Cell Longevity, Better World Fragrance House by Drake, ALQÉMI och artiklar som refereras till Lyx eller Hygienbutik. Offentliggörande inte tillåtet. Parfümerie Akzente GmbH, VAT-nr DE813307548 AG Stgt. HRB 581012
    **Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.