Prenumerera på vårt nyhetsbrev och spara upp till 150 kr**
4,9
Betyg 4,93/5 Stjärnor
(15)

Artnr. 584008

Marc JacobsDaisyEau de Toilette Spray

Dela produkt
Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar

Friskhet och lättsamhet står i centrum för denna komposition, som sedan lanseringen 2007 har intagit en fast plats i doftvärlden. Eau de Toilette inleds med en livfull toppnot där fruktiga inslag av vilda jordgubbar förenas med den sprudlande doften av rubinröd grapefrukt. Denna inledning kompletteras av gröna violblad som tillför en naturlig och klar nyans. I doftens hjärta utvecklas sedan en frodig, blommig bukett. Här möter sammetslena violblommor ljusheten hos jasmin och gardenia, vilket ger kompositionen en elegant och feminin utstrålning. Basnoten, som förenar varma ackord av vanilj och mysk med vita träslag och sandelträ, ger en harmonisk och mjuk avslutning. Även visuellt framstår produkten som ett speciellt designobjekt. Den klara glasflaskan ger en inblick i den ljusgula vätskan och kröns av en kork som pryds av ikoniska prästkragar i vit plast. Denna doft tillhör familjen av blommiga, träiga myskdofter och förkroppsligar en tidlös, fruktig-blommig upplevelse.

  • Doftfamilj: Blommig, träig myskdoft med fruktiga inslag.
  • Toppnot: En kombination av vilda jordgubbar, rubinröd grapefrukt och violblad.
  • Hjärtnot: En blommig bukett av violblommor, jasmin och gardenia.
  • Basnot: Varm avslutning med vanilj, mysk och ljusa träslag.
  • Design: Genomskinlig flaska med karakteristisk prästkrage-kork.
  • beskrivning

    Eau de Toilette Spray
  • Linje

    Daisy
  • Produktserie

    Parfymer för kvinnor
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
ALCOHOL DENAT., PARFUM/FRAGRANCE, AQUA/WATER/EAU, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, ACRYLATES/OCTYLACRYLAMIDE COPOLYMER, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, CITRONELLOL, LINALOOL, HYDROXYCITRONELLAL, OCTOCRYLENE, HYDROLYZED JOJOBA ESTERS, HEXYL CINNAMAL, LIMONENE, METHYL 2-OCTYNOATE, GERANIOL, BENZYL BENZOATE, BHT, FD&C YELLOW NO. 6 (CI 15985), FD&C YELLOW NO. 5 (CI 19140).
  • GHS02
  • Fara

    Mycket brandfarlig vätska och ånga.

Våra kunder säger om Daisy

4,9
Betyg 4,93/5 Stjärnor
(15)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 781 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.