Få 22%** som nyhetsbrevsprenumerant
0
Betyg 0/5 Stjärnor
(0)

John Varvatos XX

Eau de Toilette Spray
Dela produkt
På lager
Artnr.

Våra Höjdpunkter

  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordduor 30-10 till bear 31-10
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover

Produktinformation
beskrivning
Eau de Toilette Spray
Linje
XX
Produktserie
Herrdofter
XX eau de toilette spray från John Varvatos lanserades 2020. Märkets signaturflaska för denna orientalisk-woody doft är mattsvart med ett silverhänge. Den hyllar den första doften som lanserades 2004 samt nyare kreationer och betraktas därför också som ett arv. Eau de toilette-sprayen, vars namn XX naturligt nog betyder 20, är en helt fristående herrdoft och finns ännu inte tillgänglig som en heritage gift set. XX är en maskulin doft med en uttrycksfull sillage. Den är lika elegant som den är bärbar, men definitivt inte en tyst doft.

Modern och tidlös, maskulin och individuell

John Varvatos öppnar Eau de Toilette Spray XX med toppnoter av svarta vinbär, rött äpple och kardemumma. Hjärtnoten ger smaker av rosengeranium, vit viol och apelsinblomma. Kaffe utgör basen och kompletteras med sandelträ och cederträ. Det är en doft för självsäkra män som vet exakt vad de vill ha. De vill inte ha mainstream, de vill ha något extraordinärt. Exceptionellt är arvet, det arv som återspeglas i Eau de Toilette Spray XX av John Varvatos eller till och med inleder en ny era. Det bästa du kan göra är att prova eau de toilette för män själv.
Tillämpning
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
Innehåller
Alcohol Denat, Aqua/Water/Eau, Parfum (Fragrance), Alpha-Isomethyl Ionone, Citral, Citronellol, Coumarin, Ceraniol, Limonene, Linalool. B00842
Tillverkare
Elizabeth Arden GmbH
Abraham-Lincoln-Straße 22, DE-65189 Wiesbaden
0,0
(0)
Kundomdömen
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.2

3 666 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev