Spara EXTRA 12%* på reafavoriter & fler måsten
Shoppa nu

Acqua di Parma Signatures Of The Sun Magnolia Infinita Eau de Parfum Spray

Dela produkt

100 ml

24 830,00 kr / 1 l

inkl. moms

2 483,00 kr

Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar
Italiensk sofistikering och diskret lyx: det är vad Acqua di Parma har stått för sedan det grundades 1916. Acqua di Parma skapades av baron Carlo Magnani från Parma för personliga dofter och har behållit sitt rykte som ett centrum för eleganta dofter än i dag. Serien Signatures Of The Sun med kompositionen Magnolia Infinita Eau de Parfum Spray är ett bevis på hantverket inom italiensk parfymtillverkning. Kreationen för kvinnor kombinerar den strålande doften av magnolia med livfullheten hos fräscha citrusnoter. Magnolia Infinita Eau de Parfum Spray släpptes 2022 och är fortfarande ett relativt nytt tillskott till Acqua di Parmas doftsortiment.

Elegant och blommig doftcocktail i en ikonisk flaska

. Magnolia Infinita Eau de Parfum Spray från serien Signatures Of The Sun kombinerar doften av kalabrisk bergamott med den friska aromen av apelsin och citron i toppnoten. Några ögonblick senare överraskar den intensiva och frodiga hjärtnoten med en kombination av magnolia, jasmin, ros och ylang-ylang. I basen möts de sensuella tonerna av mysk och patchouli. Den transparenta svarta flaskan med Magnolia Infinita Eau de Parfum Spray är ikonisk. Den pryds av den svarta etiketten Signatures of the Sun. Med sina gyllene bokstäver tolkar den solens livfulla strålar.
  • Baskaraktär

    Mysk, Patchouli
  • Mellannot

    Jasmin, Magnolia, Ros, Ylang-ylang
  • Toppnot

    Apelsin, Bergamott, Citron
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray, Magnolia Infinita
  • Linje

    Signatures Of The Sun
  • Produktserie

    Unisexdofter
  • Artnr.

    1274527
  • doftgrupp

    blommig, citrusaktig
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), LIMONENE, LINALOOL, CITRONELLOL, GERANIOL, HYDROXYCITRONELLAL, HEXYL CINNAMAL, CITRAL, COUMARIN, EUGENOL, BENZYL BENZOATE, ISOEUGENOL, BENZYL SALICYLATE, BENZYL ALCOHOL, FARNESOL.

Skriv den första recensionen för Signatures Of The Sun

parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.2

3 785 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Ingen kontant utbetalning, inget minsta beställningsvärde, ej kombinerbar. Gäller t.o.m. 07.10.2026, gäller ej på presentkort, adventskalendrar, Chanel, Dior, Gold Professional, Iräye, Lernberger Stafsing, Lolavie, Rituals, Sun Matters, Weleda Cell Longevity, Better World Fragrance House by Drake, ALQÉMI och artiklar som refereras till Lyx eller Hygienbutik. Offentliggörande inte tillåtet. Parfümerie Akzente GmbH, VAT-nr DE813307548 AG Stgt. HRB 581012
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.