Prenumerera på vårt nyhetsbrev och spara upp till 150 kr**
4,7
Betyg 4,72/5 Stjärnor
(25)

Tom Ford Signature Svart orkidé Eau de Parfum Spray

Dela produkt
Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar

The Signature Black Orchid Eau de Parfum Spray från Tom Ford är en hyllning till tidlös lyx och sofistikerad elegans. Inspirerad av sökandet efter den sällsynta, perfekta svarta orkidén, utvecklas en doft av komplex och djup utstrålning. Kompositionen öppnar med en slående toppnot av svart tryffel, ylang-ylang och en antydan till svarta vinbär. I hjärtat av skapelsen finns svart orkidé, speciellt utvecklad för Tom Ford, åtföljd av kryddiga och blommiga accenter som kryddnejlika och peppar. En rik bas av sandelträ, vanilj, rökelse och patchouli ger doften dess varma, sensuella och omisskännliga signatur. Denna blommigt bärnstensfärgade skapelse är rik och mörk utan att vara överväldigande söt. Eau de parfum presenteras i en elegant, räfflad svart glasflaska som ger ett tydligt uttryck för stil och glamour.

    • En blommigt bärnstensfärgad doft med en komplex, sensuell komposition.
    • Hjärtnoten domineras av den exklusiva svarta orkidén som skapats för Tom Ford.
    • Kombinerar mörka gourmandackord med blomnoter och varma kryddor.
    • Embodies tidlös lyx och en mystisk, elegant aura.
    • Fylld i en ikonisk, räfflad svart glasflaska.
  • Baskaraktär

    Ambra, Choklad, Patchouli, Rökelse, Sandelträ, Vanilj, Vetiver
  • Mellannot

    Frukter, Kryddor, Lotusblomma, Orkidé
  • Toppnot

    Bergamott, Gardenia, Jasmin, Mandarin, Svarta vinbär, Tryffel, Ylang-ylang
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray, Svart orkidé
  • Linje

    Signature
  • Produktserie

    Fragrance
  • Artnr.

    305385
  • Användningsområde

    Hals, Kropp
  • doftgrupp

    Ambra
  • Produktmärkning

    acetonfri, Amoniakfri, Avsedd för känslig hud, fri från paraffin, Glutenfri, Icke-komedogen, Laktosfri, Palmoljefri, silikonfri, Sulfatfri, Utan ftalater, Utan mikroplaster, Utan oljiga ingredienser, utan parabener, Utan pigment- och färgämnen, Utan spår av nötter, Veganskt
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
ALCOHOL DENAT., WATER\AQUA\EAU, FRAGRANCE (PARFUM), BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL BENZOATE, GERANIOL, LIMONENE, COUMARIN, CINNAMYL ALCOHOL, CITRONELLOL, EUGENOL, ISOEUGENOL, BENZYL ALCOHOL, CITRAL, FARNESOL, CINNAMAL, METHYL 2-OCTYNOATE, BENZYL CINNAMATE

Våra kunder säger om Signature

4,7
Betyg 4,72/5 Stjärnor
(25)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 780 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.