Prenumerera på vårt nyhetsbrev och spara upp till 150 kr**
5
Betyg 5/5 Stjärnor
(2)

Sebastian Professional Finishing - Hold Gel Forte Gel med stark stadga

Dela produkt
Upp till 2 gratisprover med varje paket Kostnadsfri retur i upp till 180 dagar

Sebastian GEL FORTE kännetecknas av en pärlemorsliknande konsistens som utgör grunden för många olika stylingmöjligheter. Detta hårgel har utvecklats för att ge ett starkt håll utan att kompromissa med den glansiga finishen. Den speciella sammansättningen syftar till att forma håret individuellt, samtidigt som klibbighet och ett fettigt utseende undviks. Istället för en stel fixering förblir frisyren formbar och behåller en viss flexibilitet, vilket möjliggör långvariga frisyrer. Produkten passar alla hårtyper som behöver tydlig definition. Gelén kan arbetas in både i handdukstorkat och torrt hår för att, beroende på önskemål, skapa volym eller en starkare accentuering. För applicering räcker det med en liten mängd som kan fördelas jämnt. I slutet av dagen kan stylingprodukten enkelt tvättas bort utan att lämna synliga rester. Den grå tuben med den mörka korken och den markanta gula texten smälter visuellt in i det professionella sortimentet.

  • Stark fixering i kombination med en glansig finish
  • Pärlemorsliknande formula utan att klibba eller fetta
  • Möjliggör flexibla frisyrer utan att håret blir stelt
  • Mångsidig användning i fuktigt eller torrt hår
  • Lämnar inga rester och är lätt att tvätta bort
  • beskrivning

    Gel med stark stadga, Gel Forte
  • Linje

    Finishing - Hold
  • Produktserie

    Hårvård
  • Artnr.

    1314251
  • Användningsområde

    Hår
  • Effekt

    Glansgivande
  • egenskap

    Definierande, långvarig, Värmeskydd
  • Hårtyp

    Alla hårtyper
  • hud

    alla hudtyper
  • Konsistens

    Gel
  • Produktmärkning

    Ej testade på djur, Nickelfri, Utan aluminiumsalter
  • Produkttyp

    Tub
Arbeta in i handdukstorkat hår. Föna för smidig kontroll och naturlig volym. För starkare stadga och separation, applicera i torrt hår, forma och styla efter önskemål. Tvättas lätt ur. Sebastians Gel forte är lämplig för alla hårtyper.
Water/Aqua/ Eau, Sorbitol, Aminomethyl Propanol, Carbomer, Va/Crotonates Copolymer, Phenoxyethanol, Panthenol, Fragrance/Parfum, Methylparaben, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Disodium Edta, Ethylhexylglycerin, Mica, Benzophenone-4, Linalool, Limonene, Titanium Dioxide (Ci 77891), Citral, Tocopherol.
  • Wella Germany GmbH
  • Deutsche-Telekom-Allee 9, DE-64295 Darmstadt
  • wella@wella.com

Våra kunder säger om Finishing - Hold

5,0
Betyg 5/5 Stjärnor
(2)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.2

3 784 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
**Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.