Säkra din rabattkupong på 120 kr* vid köp över 800 kr
Shoppa nu
HemMontaleDofterOudEau de Parfum Spray
Upptäck märke

Artnr. 95734

Montale OudAoud Flowers

Eau de Parfum Spray
Dela produkt
Våra Höjdpunkter
  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordgask 15-07 till duor 16-07
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover

En slående, djupblå, glänsande aluminiumflaska med gyllene accenter rymmer den komplexa kompositionen av Montale Aoud Flowers. Färska och uppfriskande nyanser av bergamott öppnar doften och leder försiktigt in i den dominerande hjärtnoten, som kännetecknas av de intensiva och eleganta aromerna av ros och pelargon. Denna blommiga rikedom står dock inte ensam, utan ramas skickligt in av den karakteristiska, djupa noten av aoud, som ger eau de parfum sin omisskännliga och kraftfulla signatur. Varma träackord av teak, guajak och fint sandelträ avrundar den mångskiktade doftupplevelsen och säkerställer en långvarig närvaro på huden. Arrangemanget kompletteras av en antydan till vit mysk, som ger skapelsen en mjuk, nästan krämig finish. Den ogenomskinliga metallbehållaren, som är typisk för varumärket, tjänar inte bara ett estetiskt syfte utan skyddar också på ett tillförlitligt sätt de värdefulla essenserna från ljusets effekter för att bevara doftens kvalitet på lång sikt. Aoud Flowers är därför en extremt karaktärsfull doft som på ett harmoniskt sätt kombinerar blommig elegans med träigt djup.

  • Karaktäristisk eau
  • Karaktärsfull eau de parfum med en blommig och träig doft
  • Centrerade doftnoter av ros, geranium och slående aoud
  • Varma basackord av teak, guajakträ och sandelträ
  • Ljusskyddad aluminiumflaska för att bevara doftkvaliteten
  • Långvarig doftkomposition med en hint av vit mysk
    • Toppnot

      Bergamott, Guajakträ, Trä
    • Mellannot

      Geranium, Ros
    • Baskaraktär

      Ambra, Mysk, Oud
    • beskrivning

      Eau de Parfum Spray, Aoud Flowers
    • Linje

      Oud
    • Produktserie

      Dofter
    • doftgrupp

      blommig, orientalisk, träig
    Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

    Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

    Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

    Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
    ALCOHOL DENAT • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER • CITRONELLOL • LINALOOL • GERANIOL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • LIMONENE • CITRAL • COUMARIN • FARNESOL • EUGENOL • ISOEUGENOL

    Skriv den första recensionen för Oud

    parfumdreams
    • Facebook
    • Instagram
    • Tik Tok
    • Youtube
    • Pinterest
    • LinkedIn
    Prenumerera på nyhetsbrevet och spara 150 kr**
    Prisad shopping
    Trustpilot Trustpilot Score

    Trustscore 4.3

    3 777 Värderingar

    parfumdreams App
    • Parfumdreams auf Google Play
    • Parfumdreams im App Store
    *Ingen kontant utbetalning, ej kombinerbar. 120 kr rabatt vid ett minsta ordervärde på 800 kr.Gäller t.o.m. 13.07.2026, gäller ej på presentkort, Chanel, Dior, Gold Professional, Iräye, Lernberger Stafsing, Lolavie, Rituals, Sun Matters, Weleda Cell Longevity och artiklar som refereras till Lyx eller Hygienbutik. Offentliggörande inte tillåtet. Parfümerie Akzente GmbH, VAT-nr DE813307548 AG Stgt. HRB 581012
    **Gäller vid köp över 1 100 kr i appen eller 750 kr online. Fullständiga villkor finns i ditt personliga välkomstmejl.