Skaffa parfumdreams app och spara 25%*!
0
Betyg 0/5 Stjärnor
(0)
Upptäck märke

Artnr. 70683

Le Couvent Maison de Parfum Colognes BotaniquesAqua Sacrae

Eau de Toilette Spray
Dela produkt

Våra Höjdpunkter

  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordduor 12-03 till bear 13-03
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover

Kompositionen Aqua Sacrae från kollektionen Colognes Botaniques är en hyllning till traditionen inom fransk haute parfumerie. Denna eau de toilette är utvecklad i Grasse och kombinerar blommiga och pulverformiga ackord för att skapa en harmonisk helhetsbild som påminner om en trädgård full av vita blommor. Öppningen kännetecknas av den friska noten av mandarin, som försiktigt övergår i ett hjärta av jasmin absolut och tuberos absolut. Dessa blommiga essenser ger doften en klar, botanisk intensitet och en elegant renhet. Doftupplevelsen avrundas med en varm bas av sandelträ, som ger parfymen ett mjukt djup. Med en koncentration på 10% erbjuder sprayen en anmärkningsvärd närvaro. Upp till 92% av ingredienserna är av naturligt ursprung, vilket understryker varumärkets fokus på växtbaserade essenser. Formulan är helt vegansk och innehåller inga animaliska ingredienser. Visuellt imponerar den cylindriska flaskan med sin enkla design med ett svart lock och den karakteristiska logotypen, medan själva vätskan skimrar i en delikat lila färg.

  • Floral-pudrig doftkaraktär med mandarin, jasmin och tuberos
  • Hög andel ingredienser av naturligt ursprung (upp till 92%)
  • 100% vegansk formula
  • Utvecklad enligt traditionen från parfymeriet i Grasse
  • Basnot av varmt sandelträ
  • beskrivning

    Eau de Toilette Spray, Aqua Sacrae
  • Linje

    Colognes Botaniques
  • Produktserie

    Dofter
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
INGREDIENTS (CONTAINS) : ALCOHOL DENAT., AQUA/WATER/EAU, PARFUM (FRAGRANCE), DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL SALICYLATE, LIMONENE, HEXYL CINNAMAL, GERANIOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LINALOOL, EUGENOL, CINNAMYL ALCOHOL, BENZYL BENZOATE, CI 17200 (RED 33), CI 42090 (BLUE 1), CI 14700 (RED 4), ZEA MAYS (CORN) STARCH, CI 40800 (BETA-CAROTENE), TOCOPHEROL

Våra kunder säger om Colognes Botaniques

0,0
Betyg 0/5 Stjärnor
(0)
Kundomdömen
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet

Personliga rekommendationer för dig

parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 771 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Kontant utbetalning är ej möjlig, kan ej kombineras med andra erbjudanden. Gäller bara i parfumdreams app. Gäller t.o.m. 09.03.2026, gäller ej på Sale-artiklar. presentkort, märkena 2023Sternchentextmarken och artiklar som refereras till Lyx eller drogerie. Inget minsta beställningsvärde. All typ av kommersiell spridning är förbjuden. Parfümerie Akzente GmbH, VAT-nr DE813307548 AG Stgt. HRB 581012
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev