We love Beauty Deal Days: Spara redan från 0 kr* minimiköp
Upptäck märke

Artnr. 1212663

KAJAL The Classic CollectionLamar Noir

Eau de Parfum Spray
Dela produkt
Våra Höjdpunkter
  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordbear 12-06 till láv 13-06
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover

Ett fascinerande samspel mellan ljus och skugga definierar denna 2024-kreation designad av Patrick Müller, som är en intensiv förlängning av Classic Collection. Den olfaktoriska resan börjar med en dynamisk toppnot som kombinerar fräschören av bergamott och grönt äpple med ett ackord av tropiska frukter och delikat viol. Allt eftersom doften fortskrider förvandlas denna fruktiga öppning till ett varmt, flerskiktat hjärta som väver samman balsamiska noter med sötman från vanilj och kola samt blommiga accenter av ros och pelargon. Doftens verkliga djup avslöjas i basen, som domineras av en slående kombination av läder och oud. Kompletterad med träslag som guaiac, sandelträ och kashmir samt jordiga nyanser av mossa, bärnsten och mysk skapas en överdådig och rökig profil. Flaskans design återspeglar denna mörka estetik: en rektangulär, svart behållare med dekorativa, blommiga mönster och ett slående, stjärnformat lock understryker det lyxiga tilltalet. Denna unisexdoft kännetecknas av sin komplexa utveckling på huden och erbjuder en långvarig närvaro.

  • Doftkaraktär: En komplex blandning av fruktiga toppnoter och en djup, läderartad och träig bas med oud-accenter.
  • Toppnoter: Sprudlande bergamott, grönt äpple, tropiska frukter och viol.
  • Hjärtnot: Balsamiska ackord, vanilj, karamell, ros och geranium.
  • Basnoter: läder, oud, guajakträ, sandelträ, kashmirträ, mysk, bärnsten och mossa.
  • Design: Elegant, svart flaska med blommiga utsmyckningar och dekorativt, stjärnformat lock.
  • Toppnot

    Äpple, Bergamott, Frukter, Viol
  • Mellannot

    Balsam, Blomma, Karamell, Ros, Rosengeranium, Vanilj
  • Baskaraktär

    Ambra, Guajakträ, Läder, Mossa, Mysk, Oud, Sandelträ, Trä
  • beskrivning

    Eau de Parfum Spray, Lamar Noir
  • Linje

    The Classic Collection
  • Produktserie

    Kollektion
  • Produkttyp

    Spray
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.

Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.

Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.

Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
* LIMONENE * LINALOOL * CITRONELLOL * GERANIOL * CITRAL
  • GHS02

Förvaras oåtkomligt för barn. Undvik kontakt med ögonen. Endast för utvärtes bruk. Avbryt användningen om hudirritation uppstår. Förvaras på en sval och torr plats. Brandfarlig, hålles borta från värme och lågor.

  • Uppmärksamhet

    Brandfarlig vätska och ånga.

Skriv den första recensionen för The Classic Collection

parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 774 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Ingen kontant utbetalning, ej kombinerbar. Gäller t.o.m. 10.06.2026, gäller ej på presentkort och artiklar som refereras till Lyx eller Hygienbutik. 3% rabatt vid en beställning på minst 0 kr, 5% kr rabatt vid en beställning på minst 800 kr och 7% kr rabatt vid en beställning på minst 1100 kr.
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev