Hämta appen & aktivera push för exklusiva deals!
0
Betyg 0/5 Stjärnor
(0)
Upptäck märke

Artnr. 721392

Tiziana Terenzi Classic CollectionGold Rose Oudh

Extrait de Parfum
Dela produkt

Våra Höjdpunkter

  • Förväntad leverans med Post Nord Icon
    Förväntad leverans med Post Nordvuos 13-04 till maŋ 14-04
  • Gratis Returfrakt Icon
    Gratis ReturfraktUpp till 180 dagar
  • Fraktfritt Icon
    Fraktfritt
  • Betalningssätt Icon
    Betalningssätt
Gratissampel Icon Välj upp till 2 gratisprover
Med "Gold Rose Oudh" hyllar Tiziana Terenzi än en gång kraften i eldens element. Enligt hennes egna utsagor har den något så hypnotiskt och vackert för henne och hennes familj att parfymören absolut ville fånga det i en specialskapad doft.

Den extrait de parfum som presenteras här

intensifierar den underliggande versionen av Eau de Toilette och Eau de Parfum: toppnoterna domineras av den syrliga friskheten av bergamott och gran, avrundad med rökiga noter. I hjärtat utvecklar "Gold Rose Oudh" en blommig blandning av ros och patchouli, kompletterad med kryddan av svartpeppar. Den slutliga basen kombinerar örnträ och sandelträ samt ambra, mysk och en touch av honung.

Med denna fint koordinerade komposition

Tiziana Terenzi framkallar illusionen av en lägereld mitt i öknen, vars dofter blandas med doften från en närliggande oas. Kraftfull och mild på samma gång, lika söt som kryddig - de uppenbara kontrasterna i extrait de parfum liknar i själva verket ett eldspel som är lika lugnande som respektfullt.
  • beskrivning

    Extrait de Parfum, Gold Rose Oudh
  • Linje

    Classic Collection
  • Produktserie

    Collections
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
Alcohol Denat., Parfum, Citronellol, Linalool, Geraniol, Cinnamyl Alcohol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Eugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Citral, Cinnamal, Benzyl Alcohol, Farnesol
  • GHS09
  • GHS02
  • GHS07
  • Får inte utsättas för värme, heta ytor, gnistor, öppen låga eller andra antändningskällor. Rökning förbjuden. Behållaren ska vara väl tillsluten. Vidta åtgärder mot statisk elektricitet. Undvik att inandas damm/rök/gaser/dimma/ångor/sprej. Används endast utomhus eller i väl ventilerade utrymmen. Undvik utsläpp till miljön. Sök läkarhjälp. Skölj under kallt vatten [eller använd våta omslag]. Ta ur eventuella kontaktlinser om det går lätt. Fortsätt att skölja. Skölj försiktigt med vatten i flera minuter. Giftigt för vattenlevande organismer med långtidseffekter.
  • Fara

    Mycket brandfarlig vätska och ånga.
  • Uppmärksamhet

    Kan orsaka allergisk hudreaktion. Orsakar allvarlig ögonirritation.

Våra kunder säger om Classic Collection

0,0
Betyg 0/5 Stjärnor
(0)
Kundomdömen
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Prenumerera på nyhetsbrevet och få en kupong på 22%**
Prisad shopping
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.3

3 770 Värderingar

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
** Detaljerade rabattvillkor hittar du i ditt personliga välkomstbrev